Når en ny vagt begynder, skal kontrolbordet tilpasses den nyankomne medarbejder. De mange skærme skal indstilles, og bordet skal justeres i højden.
Agitek har produceret kontrolborde siden 1990’erne, hvor samarbejdet med LINAK® også begyndte. Bordene bruges primært i miljøer, hvor mange skærme er nødvendige for at overvåge driften af f.eks. havne, elværker eller trafik.
Ikke et helt almindeligt bord

Til disse overvågningsopgaver er et traditionelt hæve-/sænkebord ikke nok. Som Jean-Poul Bergmann, direktør hos Agitek, forklarer: ”Der er typisk nogle specielle krav til kontrolborde. Ud over arbejdsmiljømæssige normer skal der også være plads til op til 20 skærme og mange kabler. Derfor laver vi oftest en løsning med et todelt bord, hvor skærmene placeres på den bagerste del af bordet, der kan højdejusteres uafhængigt af den forreste del, hvor medarbejderen arbejder.”
Jean-Paul uddyber: ”Det betyder, at vi typisk bruger fire LINAK løftesøjler til ét bord – to til hver del. På større borde kan vi endda bruge fem søjler. Vi laver bordene efter kundens ønsker, og nogle gange bliver vi også forespurgt om at lave horisontal indstilling af skærmene – hertil bruger vi også aktuatorer fra LINAK.”
Et stærkt samarbejde
LINAK er en vigtig leverandør hos Agitek, og det er der, ifølge Jean-Paul, flere grunde til: ”Mange kontrolrum lever i 10-15 år inden de udskiftes. Derfor er det vigtigt, at inventaret er holdbart – og derfor arbejder vi sammen med LINAK. Jeg har aldrig udskiftet en LINAK løftesøjle i al den tid, jeg har leveret kontrolborde – de kører bare.”
”Derudover har vi et fantastisk godt samarbejde. LINAK har alt det, vi skal bruge, og vi får altid god og hurtig teknisk hjælp. Vi arbejder sammen med et fast team hos LINAK, og det fungerer rigtig godt.”
Ambitioner for fremtiden
Ifølge Jean-Paul er kontrolborde en niche: ”Der er endnu ikke mange steder i Danmark, hvor disse borde bruges. Men Holland har vist sig at være et stort marked – her samarbejder vi med en virksomhed, der laver skærmløsninger, som de sælger sammen med vores borde”.
At Danmark ikke er så stort et marked endnu, slår ikke Jean-Paul og Agitek ud: ”Vi er et lille firma, men vi har store ambitioner. Vi tror på, at der er mere potentiale i Danmark. Så vidt vi ved, er vi de eneste på markedet, der er specialiseret i denne slags borde – og vi har en meget fleksibel produktion. Ud over Danmark har vi også flere nye projekter i støbeskeen i udlandet, så vi er positive for fremtiden,” afslutter Jean-Paul Bergmann.

Læs mere om Agitek og deres kontrolborde på agitek.dk.